top of page

Jak stres wpływa na efektywność w pracy?

  • Zdjęcie autora: Beata Lipska Dobry Psycholog
    Beata Lipska Dobry Psycholog
  • 19 wrz 2021
  • 2 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 9 lut

Stres w pracy a styl zarządzania w firmie.

Wiele jest publikacji i badań dotyczących wpływu stresu na zdrowie i codzienne funkcjonowanie człowieka. Mimo dużej wiedzy jaką już posiadamy jako pracodawcy czy pracownicy ciągle niewystarczająco dużo uwagi poświęcamy problemowi stresu, żeby go minimalizować. Szczególnie zaskakujące wydaje się, że nie wszyscy pracodawcy starają się lepiej zarządzać firmą i zasobami ludzkimi w tym kontekście. Ciągle powszechny jest tradycyjny styl zarządzania: twardy, ciśnienie na wyniki, niereagowania na konflikty, szybkie tempo pracy, brak współpracy, tworzenie warunków zażartej wewnętrznej konkurencji, można by jeszcze wyliczać. Na świecie stopniowo odchodzi się od tradycyjnego stylu zarządzania na rzecz płaskich struktur ukierunkowanych na rozwój kapitału ludzkiego, właściwe relacje międzyludzkie, w tym dążenie do współpracy na zasadzie ja wygrywam – ty wygrywasz -> nowoczesne zarządzanie. Mniej stresu, lepsze relacje, większe zadowolenie, wydajniejsza praca.

Styl tradycyjny

Styl nowoczesny

Konkurencja, współzawodnictwo

Współpraca, budowanie zespołów

Przepisy

Związki międzyludzkie

Jednozadaniowość

Wielozadaniowość

Surowe wymagania

Inspiracja

Wydawanie poleceń

Zadawanie pytań

Podbój

Porozumienie

Zarzązanie

Zachęcanie

Kontrola i nakazy

Zaufanie, współpraca i pochwały

Informację trzeba mieć

Informacją trzeba się dzielić

Kobiety na stanowiskach pomocniczych

Kobiety na stanowiskach menedżerskich

Tabela źródło: T.Petters, Biznes od nowa


Większość szefów chciałoby osiągać najlepsze wyniki, ważna jest dla nich efektywność pracy podwładnych i dąży do jej maksymalizacji. Nie ma w tym nic złego, dopóki metody jakimi chce się to osiągnąć nie odbywa się kosztem pracowników, nie zdając sobie sprawy, że mocno wpływa to na wynik firmy.


Stres a efektywność pracy

Stres zbiera ogromne żniwo w postaci straconych dni pracy, nieobecności z powodu choroby, zwolnień, nowych rekrutacji, słabej komunikacji. Niewiele firm zadaje sobie trud, żeby policzyć, ile kosztuje zrekrutowanie i przeszkolenie nowych pracowników, jaki mają wskaźnik rotacji czy nieobecności, ile kosztuje ich spadek efektywności przez pozbycie się lub utratę wyszkolonego i doświadczonego pracownika, nowozatrudnionej osoby, ale także osoby, która szkoli i wdraża.

Długotrwały stres, problemy ze zdrowiem psychicznym, stany lękowe czy depresyjne, powodują problemy z koncentracją i skupieniem uwagi na zadaniach do wykonania. Taki stan wpływa nie tylko na naszą efektywność, ale też ilość popełnianych błędów.

Długotrwały stres jest też jednym z powodów wypalenia zawodowego objawiającym się poczuciem utraty sensu swojej pracy, mechanicznym wykonywaniu obowiązków, często powoli i od niechcenia.

Wiele przedsiębiorstw jeszcze nie łączy efektywności firmy z kondycją psychiczną swoich pracowników w tym menadżerów każdego szczebla. Problem jeszcze bardziej uwidacznia obecna sytuacja pandemii koronawirusa, której skutki możemy obserwować w pogorszeniu się zdrowia psychicznego pracowników, a także w pogorszeniu się kondycji ekonomicznej firm.


Najlepsza terapia to zapobieganie

Oczywiście najlepszą ścieżką walki ze stresem jest zapobieganie, a jeśli już musimy sobie z nim radzić to sposobów na zadbanie o pracowników może być wiele, np.

  • Poprawa środowiska i warunków pracy,

  • Usprawnianie nieefektywnych, frustrujących procesów w firmie,

  • Szkolenia kadry menedżerskiej pod kątem metod zarządzania,

  • Okresowe badania poziomu stresu,

  • Warsztaty z technik antystresowych

  • Programy pomocy pracownikom w zakresie wsparcia psychologicznego.

Chcąc podnieść efektywność pracowników, należy zadbać o stan ich zdrowia psychicznego.


Beata Lipska

Psycholog, Coach biznesu

Comments


©2021 by Dobry Psycholog. Stworzone przy pomocy Wix.com

bottom of page